POLECAMY...

Moje życie pełne cudów - Ruzickova Z.

Barbara Kosmowska w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Przez krótki czas była nauczycielką języka polskiego w Bytowie. W roku 1999 na macierzystej uczelni gdańskiej obroniła pracę doktorską zatytułowaną Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej. Praca ta, dotycząca literatury polskiego pozytywizmu skierowanej do dzieci i młodzieży, dostała wyróżnienie Summa cum lauda. Jest autorką między innymi takich książek :Głodna kotka (2000), Teren prywatny (2001), Buba (2002), Buba: Sezon ogórkowy (2007), Pozłacana rybka (2007), Puszka (2008), Sezon na Zielone Kasztany  (2013), Panna Foch (2015), Tru (2017), Fred Psi, Ekopatrol, Obronić królową. Książki Barbary Kosmowskiej to edukacyjne, bardzo bliskie problemów ale także radości większych,i mniejszych, autorka często podpowiada rozwiązania, uczy marzyć i mierzyć się z przeciwnościami losu. Mówi o wartościach ale nie tych materialnych…

 Kilka powieści zdobyło prestiżowe wyróżnienia: książka Teren prywatny, nazywana najbardziej kobiecą powieścią B. Kosmowskiej, w 2001 wygrała konkurs literacki pod nazwą Dziennik polskiej Bridget Jones (zorganizowany przez wydawnictwo Zysk i S-ka) i przyniosła autorce sławę i popularność; trafiła też na Listę Bestsellerów Andrzeja Rostockiego drukowaną przez dziennik „Rzeczpospolita”. Buba w 2002 r. zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem Uwierz w siłę wyobraźni (zorganizowanego przez wydawnictwa Muza i Media Rodzina). Książka Pozłacana rybka zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People)[2][3] oraz została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego[4].

Spotkanie odbyło się w dniu 23 października, uczestniczyli w nim finaliści powiatowego konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”, prezentujący fragmenty książek Barbary Kosmowskiej oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Turku. Jak zaczarowani wsłuchiwaliśmy się w słowa autorki, były również pytania i ciekawa rozmowa. Zachęcamy do lektury!

 

Galeria zdjęć