POLECAMY...

Księgi Jakubowe - Olga Tokarczuk

NARODOWE CZYTANIE w BIBLIOTECE POWIATOWEJ

Młodzież  z Hufca Pracy w Turku włączyła się w  Narodowe Czytanie!

 

Narodowe Czytanie  to z pewnością intersujące przedsięwzięcie, które  zapoczątkował prezydent Bronisław Komorowski w 2012 r. W tym roku przypada dwusetna rocznica  wydania  Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. To utwory tego wieszcza były czytane w tegorocznej edycji.

Młodzież naszego hufca po raz pierwszy postanowiła wziąć czynny udział w tym ogólnopolskim przedsięwzięciu. Czytanie odbyło się  dnia 15.09.2022r w Powiatowej Bibliotece w Turku.  Spotkanie  rozpoczęła pani dyrektor  Urszula Szczęsna, która  odczytała list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy zachęcający do Narodowego Czytania oraz przybliżyła twórczość i postać Adama Mickiewicza.
Spośród czytanych  utworów znalazły się takie pozycje jak :  „Rybka”, „Romantyczność”, „Świteź”, „Świtezianka”, „Rybka”,”Lilije”,”Pani Twardowska”, „Do przyjaciół”, „Powrót taty”.
Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury oraz  potrzebę dbałości o język polski. Wspólna lektura utworu naszego narodowego wieszcza z pewnością przybliżyła  dzieje romantyzmu i wzbudziła refleksję nad naszą kulturą i historią. 

 

Galeria zdjęć