POLECAMY...

Rosyjski krok po kroku

ROSYJSKI Krok po kroku to kurs do kompleksowej nauki języka rosyjskiego od poziomu początkującego do średnio zaawansowanego (A1 – B1). Polecany jest osobom...

Zajęcia biblioterapeutyczne dla młodzieży Hufca Pracy w Turku

Przysłowie „Jak Cię widzą tak Cię piszą” było tematem spotkania w dniu 11.07.2022 r. uczestników naszej jednostki w Powiatowej Bibliotece w Turku.

Prowadząca zajęcia  pani Joanna Chalecka - Kuraszyk – pracownik biblioteki, rozpoczęła je fragmentem książki „Mały książę” - autor Antoine de Saint Exupery, która jak się okazuje jest skierowana nie tylko dla dzieci lecz dla czytelników w różnym wieku. Najmłodsi odbiorą ją jako lekturę opisującą przygody głównego bohatera, a dorośli jako książkę  skłaniającą do przemyśleń i zastanowienia się nad wartościami życia.

Spotkanie urozmaicone było zajęciami warsztatowymi, w których młodzież   miała dopasować cechy osobowości do prezentowanych obrazów postaci. Przeprowadzając analizę tego  ćwiczenia można było zorientować się, ze ubiór oraz wygląd odgrywa dużą rolę w postrzeganiu ludzi. Osoby atrakcyjne i zadbane wzbudzają w nas zaufanie i sympatię.

Kolejnym ćwiczeniem  w jakim młodzież uczestniczyła była komunikacja niewerbalna, czyli mowa ciała. Każdy z uczestników wylosował cechę osobowości i  zaprezentował ja za pomocą, postawy, ruchu, gestu  oraz mimiki twarzy. Zabawa  ta wzbudziła wśród  uczestników wiele radości i zaangażowania.

Przeprowadzenie zajęcia  były  instruktażem dla młodzieży, jako rolę odgrywa wygląd zewnętrzy oraz   mowa  ciała zwłaszcza na rozmowie kwalifikacyjnej. Niekorzystny wizerunek często przyćmiewa rzeczywistą wartość człowieka.

Celem przeprowadzonych zajęć było wskazanie młodzieży jak należy dostosować się do sytuacji jakie spotykamy w życiu oraz jakimi wartościami należy się kierować. 

Wygląd zewnętrzny jest ważny lecz nie najważniejszy. Nawiązując do w/w książki „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Chcąc być dobrze postrzeganym przez innych należy  okazać im serce oraz życzliwość.

 

Galeria zdjęć