POLECAMY...

Rosyjski krok po kroku

ROSYJSKI Krok po kroku to kurs do kompleksowej nauki języka rosyjskiego od poziomu początkującego do średnio zaawansowanego (A1 – B1). Polecany jest osobom...

Dr Makary Górzyński w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku

O sztuce, historii architektury dr Makary Górzyński opowiedział podczas spotkania w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku. Wykład odbył się w piątek, 18 marca, zorganizowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Turku.

Makary Górzyński pochodzi z Turku i jest historykiem architektury oraz doktorem nauk o sztuce. Makary Górzyński jest autorem wielu książek w tym trzytomowego cyklu książek „Zabytki Miasta Turku i Powiatu Tureckiego”.

Temat spotkania to „Zabytkowa architektura i pejzaże kulturowe w regionie Wielkopolski Wschodniej i historycznych pograniczy, czyli historia sztuki w działaniu”.

- Chciałbym zaproponować trzy grupy tematyczne, żeby pokazać czym się zajmują takie dziedziny wiedzy i nauki, jakimi są historia architektury oraz historia budowy miast- mówił zaproszony gość dodając, że wiedzę postara się przekazać na konkretnych przykładach. Tym razem to historia dworów, dworków i zespołów dworskich.

Dr Makary Górzyński w oparciu o mapy topograficzne oraz zdjęcia archiwalne omówił miedzy innymi historię zespołów dworskich w Psarach, dworu w Żeroniczkach i Gołuchowie, a także Kościelcu.

Wykład Makarego Górzyńskiego jest początkiem cyklu „Regionalizm w Bibliotece Powiatowej”. Celem przedsięwzięcia jest poszerzanie wiedzy o naszym regionie oraz popularyzacja dorobku kulturalnego. Współorganizatorem wydarzeń jest Powiat Turecki, stąd w spotkaniu inauguracyjnym udział wziął między innymi Dariusz Kałużny starosta turecki.

Zapraszamy na kolejne spotkania.


 

 

Galeria zdjęć