POLECAMY...

Niemiecki multipakiet

Niemiecki MultiPakiet to: - kompletny kurs języka niemieckiego dla początkujących - nauka słownictwa, pisowni, rozumienia ze słuchu i gramatyki - ponad 7 godzin...

Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

W dniu 23 października w Zespole Szkół Technicznych odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim, było prawdziwą ucztą dla miłośników reportażu i literatury faktu. Wojciech Jagielski to legenda w świecie dziennikarstwa, wieloletni korespondent wojenny Polskiej Agencji Prasowej i „Gazety Wyborczej”, doskonały reportażysta i pisarz. Obecnie redaktor „Tygodnika Powszechnego”. W swoich książkach pokazuje wszystkie kontrasty, absurdy i dramaty współczesnej historii.

Relacjonował rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami, wojny, zamachy stanu, upadki dyktatorów w Kongo, Nigerii, Ruandzie, Burundii Afganistanie, Kambodży, Indonezji, Sri Lance, byłych azjatyckich republikach ZSRR.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród dziennikarskich i literackich, autorem ośmiu książek reporterskich: Dobre miejsce do umierania, Modlitwa o deszcz, Wieże z kamienia, Nocni wędrowcy, Wypalanie traw, Trębacz z Tembisy, Wszystkie wojny Lary, Na wschód od zachodu.

To wyjątkowe spotkanie poprowadził Michał Jarek – Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Turku, miłośnik prozy Wojciecha Jagielskiego.  Pytania dotyczyły między innymi najnowszej książki „Na wschód od zachodu”, która powstawała najdłużej. Materiały do niej zbierał prawie 30 lat. Napisana bardziej w stylu „gonzo” opisuje Indie z perspektywy ludzi Zachodu, którzy wyjechali tam, poszukując duchowości, spokoju i prostego życia. Czy całkowita ucieczka od zachodniego świata konsumpcjonizmu była możliwa? Dla Kamal i Świętego tułaczka, która miała doprowadzić ich do celu, okazała się ułudą, a to, przed czym uciekali, dopadło ich również na Wschodzie.

Poprzednie książki pisał szybciej, 3–4 miesiące, jednak żadna nie powstałaby, gdyby nie praca korespondenta wojennego. W swoich reportażach opisuje wszystko to, co przywiózł z dziennikarskich podróży. Inspirowały go zarówno znane postacie, takie jak Maschadow, Basajew, Masud, Nelson Mandela, Joseph Kony czy Idi Amin, jak i zwykli ludzie uwikłani w konflikty i działania wojenne. Z niektórymi rozmówcami udało mu się zapoznać, a nawet zaprzyjaźnić. Wielu z nich zostało bohaterami jego reportaży. Tak stało się między innymi z Larą — gruzińską Czeczenką, której synowie przyłączyli się do „świętej wojny”.

Wojciech Jagielski to jeden z najlepszych polskich reportażystów. Zawsze zachowuje bezstronność, unika stereotypów. Pasja, wytrwałość, wiedza i talent pozwoliły mu po mistrzowsku opisać najważniejsze momenty najnowszej historii. „Zjeździłem pół świata, byłem świadkiem większości najważniejszych wydarzeń przełomu wieków, widziałem, jak rozpadało się jedno z ostatnich imperiów, widziałem narodziny nowych niepodległych państw, a także niezliczone wojny, w jakich natychmiast się pogrążały”.

Spotkanie miało bardzo specyficzny charakter, uczestnicy bardzo chętnie zadawali pytania, poszerzając swoją wiedzę, wykazując ogromne zainteresowanie. Możliwość zakupu książek oraz otrzymania autografu również ucieszyła uczestników spotkania.

Organizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku wraz z Zespołem Szkół Technicznych w Turku.

 

 

Galeria zdjęć