POLECAMY...

Długa Ziemia ; Długa Wojna - Pratchett T. Baxter S.

Książka dobra na wszystko! – podsumowanie projektu

Pierwszym etapem projektu ,,KSIĄŻKA DOBRA NA WSZYSTKO” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury była konferencja „Pisarz, książka w obliczu zagrożeń czytelnictwa”. Dr hab. profesor Uniwersytetu Warszawskiego Grzegorz Leszczyński rozpoczął spotkanie poszukując odpowiedzi na pytania: jaki jest cel czytania , czego oczekujemy     od książki , prof. Leszczyński szczególną uwagę zwrócił na to, iż temat książki musi być medialny bo tylko w taki sposób będzie można dotrzeć do współczesnego czytelnika. Profesor w znakomity i bardzo interesujący sposób wygłosił wykład pt. ,,Pisarz i książka XXI wieku wobec potrzeb i oczekiwań młodego odbiorcy” skłaniając słuchaczy do refleksji nad zmianą perspektywy mówienia o książce w taki sposób, aby przybliżyć ją jak najbardziej młodemu pokoleniu. Dr Maciej Skowera podczas wykładu  „W poszukiwaniu arcydzieł” zaprezentował wyniki Konkursu Roku Polskiej Sekcji IBBY 2015-2017 gdzie jury doceniało: ,,oryginalność schematu fabularnego, bogactwo i różnorodność wykorzystanych środków literackich, oryginalność, spójność wykreowanej rzeczywistości, walory estetyczne tekstu, istotność przesłania kierowanego do odbiorcy.   Na koniec  dr Michał Zając mówił o e-czytaniu, e-książkach, APPSACH. Doktor Zając zwrócił szczególną uwagę, iż mamy coraz młodszych e-czytelników, oraz rozwój nowych technologii-sprzętu czyli e- czytników (kindle, nook)tabletów(i PAD),  smartfonów czy laptopów. elektronicznej. Podsumowując wykład dr Zając podkreślił iż  „Liczy się ciekawa treść … sama elektronika nie przyniesie cudownego zainteresowania książkami…”

JERZY BRALCZYK

Dnia 05 października 2018 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna miała zaszczyt gościć Profesora Jerzego Bralczyka, wybitnego językoznawcę, wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistę w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Spotkanie odbyło się w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Turku, zapełnionej po brzegi publicznością. Na blisko dwugodzinnym spotkaniu Profesor poruszył wiele tematów związanych z językiem polskim, ale także chętnie opowiadał o pasji do literatury, swoich ulubionych powieściach, poruszył kwestię audiobooków, komiksów czy nawet memów. Prowadząca spotkanie polonistka Anna Mękarska poruszyła m.in. tematy współczesnej literatury i niezwykle ważnego dla nauczycieli sposobu przekazywania informacji w sposób jak najbardziej efektywny. Profesor chętnie rozwijał swoje wypowiedzi przekazując bezcenną wiedzę także przy pomocy wielu interesujących przykładów i anegdot. Tłumacząc, że nie jest łatwo mówić dobrze stwierdził, że mówienie daje mówiącemu największą przyjemność, wtedy gdy dzieje się to jak gdyby automatycznie, bez wysiłku, naturalnie. Zapytany o ulubione książki oczywiście wskazał na pierwszym miejscu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, jest kolekcjonerem różnych wydań tego arcydzieła. Profesor jest również wielbicielem literatury czeskiej poleca twórczość Szczepana Twardocha i Olgi Tokarczuk. Gość zaskoczył publiczność znajomością polskiego hip-hopu, był zapraszany na pojedynki raperów. Uczestnicy mieli okazję zadać profesorowi pytania a po spotkaniu nabyć książki i poprosić o dedykację.

 

SPOTKANIA AUTORSKIE K. JERZYKOWSKA A. FRĄCZEK M. PAŁASZ

Kolejny etap  to spotkania autorów  książek dla dzieci i młodzieży w ramach projektu "Książka dobra na wszystko!", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w  dniach 10, 11, 12 października powiat turecki i koniński gościł Agnieszkę Frączek, Kalinę Jerzykowską i Marcina Pałasza. Odbyło  się 19 spotkań w większości gmin powiatów. Spotkania stanowiły część projektu ,,Książka dobra na wszystko” dofinansowanego przez MKiDZ z Funduszu Promocji Kultury. W ramach ogłoszonego wcześniej konkursu plastycznego „Na końcu języka”, dzieci do placówki PBP w Turku dostarczyły mnóstwo prac, prace były bardzo pomysłowe, kolorowe i estetycznie wykonane, wybór najlepszej zatem był bardzo trudny. Podsumowanie akcji odbyło  się 13 października o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie, Organizatorami byli, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie. Wydawnictwo Literatura W czasie podsumowania obecni byli wymienieni pisarze, można było zakupić książki, otrzymać dedykację oraz wziąć udział w zabawach literackich.

PIEŚŃ PRZETRWA

Ostatni etap zamykający projekt odbył się 8 listopada 2018 r w PBP w Turku było to rozstrzygnięcie  międzypowiatowego konkursu plastycznego ph.,, Pieśń przetrwa” w ramach Projektu Książka dobra na wszystko. W konkursie wzięło udział 153 uczestników.

Na laureatów konkursu oprócz dyplomów i nagród ufundowanych przez PBP w Turku czekały także niespodzianki. Na zakończenie wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych w wykonaniu kapeli “To My” z Malanowa.

Imponującą wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych można było podziwiać w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku oraz w Starostwie Powiatowym.

Podsumowując należy zaznaczyć, że z atrakcji w ramach projektu „Książka dobra na wszystko” skorzystało ok. 2 500 osób.

Galeria zdjęć